Råd och information


Kvalitetssäkring

Vi kvalitetssäkrar alla anslutna företag och tittar på f-skatt, kreditvärdighet, svartlistning m.m. för att öka din trygghet.
Läs mer om kvalitetssäkringen »

Budgettips

Vi har samlat nyttig information, tumregler och tips för vad ditt byggprojekt kan kosta. Du kan också se vad snittbudgeten har varit för liknande projekt.
Läs mer om budgettips »

Upphandlingsråd

Det finns flera viktiga saker att tänka på när man skall upphandla ett byggprojekt. Vi har försökt samlat några av de viktigaste råden här.
Läs mer om upphandlingsråd »

Omdömen

Hantverkare som förmedlats via oss kan också få omdömen av våra kunder. Det kan vara bra information att titta på när du väljer leverantör.
Läs mer om omdömen »

Avtalsmallar

Skriv ett avtal, det förtydligar vad jobbet omfattar och minskar risken för problem. Vi har mallar du kan använda
Läs mer om avtalsmallar »

Byte av gavelpanel och ev tilläggsisolering

« Tillbaka
AnbudsförfråganInförd: 2012-02-23, 6 företag har besvarat förfrågan
Rubrik Byte av gavelpanel och ev tilläggsisolering 
Kategori: Isolering, tilläggsisolering, fasadbyte
Projektets adress: Skolbänksvägen i Lund
Kommun (objekt): Lund
Budget: 25 000 - 50 000 Kr
Starttidpunkt: Starttidpunkt kan diskuteras 
Uppdragsgivare: Privatperson 
Typ: Fasadbyte 
Omfattning i m²: ca 2 x 15 = 30 kvm 
Fasadmaterial: Trä 
Hustyp: Villa/småhus 
Övriga upplysningar: Vi planerar att byta panelen på gavlarna på vår villa i Lund (byggd 1965) framåt våren/sommaren 2012. Vårt hus är ca 7.5 m brett, har 45 grafers taklutning, två fönster per gavel men i övrigt inga konstigheter. Vårt hus är förhållandevis dåligt isolerat och dragigt. Är även intresserad av att få reda på om det samtidigt får att tilläggsisolera eller om det är ett betydligt större ingrepp. 
Bild:
Byte av gavelpanel och ev tilläggsisolering

Behöver du också hitta bra hantverkare? Skapa din förfrågan här »

Behöver du hantverkare till - Isolering, tilläggsisolering? Skapa din förfrågan här »