Johan Rosengren Bygg och Fastighetsservice i Norrköping AB

Välkommen till Johan Rosengren Bygg och Fastighetsservice Vår erfarenhet inom byggbranschen är lång och bred. Jag som driver firman har 16 års erfarenhet. ( Sedan 2 år i egen regi dessförinnan anställd på annan firma.) Vi jobbar med allt från storbyggen till byggservice. JR BYGG jobbar åt både företag och privatpersoner. Vi lyssnar på kund och tar alltid fram gemensamma lösningar/ beslut. Våra ledord är noggrannhet snabbt och bra service. Vi utför allt inom byggbranschen. Inget är för stort eller för litet. Vi utför det mesta såsom: * Om-till och nybyggnationer. * Badrumsrenoveringar. * Köksrenoveringar. * Fönster och dörrbyten. * Altaner och uterum. * Fasadrenovering/panelbyte. * Tak. * Fastighetsservice. Kan ordna totalentreprenad gällande: VVS, Elinstallationer, Kakel och Måleri med goda kontakter och certifierade samarbetspartners. Med vänlig hälsning Johan Rosengren JR Bygg och Fastighetsservice i Norrköping AB Storsvängen 60 602 44 Norrköping 0708-67 65 64

 

Kundomdömen

Här kan du se de senaste omdömen för Johan Rosengren Bygg och Fastighetsservice i Norrköping AB.

A

Totalrenovering av villa

Dålig kommunikation, svår att nå och ständiga förseningar. Slutade med förlikning i tingsrätten, det visade sig senare att det inte var första gången heller. Fick ta in andra snickare som slutförde det jrbygg påbörjat. Sedan tvisten har flera av hans UE tagit avstånd och slutat arbeta med honom. En av många nämnvärda händelser är när jrbygg låter bli att svara när det upptäcks att den ventilerade fasaden byggts igen, vilket skulle leda till fuktproblem om det inte åtgärdades. UE gick in och tog sitt ansvar och åtgärdade problemet trots att jrbygg uppmanat även dem till att inte svara. En annan är att det på jrbyggs exemplar av kontraktet för hand skrivits dit "löpande" av honom medans det inte förekommer på vårt exemplar. Till tingsrätten påstås det att det skett under kontraktskrivningen i samförstånd vilket givetvis dementeras av oss. Avgör själva om det är troligt att man väljer att skriva det på enbart hans exemplar av kontraktet. Skulle aldrig rekommendera jrbygg till någon, tveka inte att höra av er för en mer ingående recension.

– Ajden (2021-07-29)

S

Byte av träfasad på husgavlar

Snickerijobbet var mycket bra. Däremot var de inte så bra på de enklare plåtarbetena. De mera komplexa plåtarbetena gjordes av en riktig plåtslagare som tur var.

– Sven-Erik Gåård (2017-08-10)

D

Helrenovering litet badrum + tvättstuga

Bra slutresultat av helrenoveringsarbetet med vår toa med dusch och tvättstuga. Fick bra rekommendationer inför och under arbetet av Johan med kollegor. Det negativa var att det tog klart längre tid än vi hade kommit överens om från början (ca 12 veckor mot planerat 6 veckor). Vi fick inte heller information om när det var saker som drog ut på tiden.

– David Lindberg (2017-08-06)

J

Avdelning av kök+matsalsdel till kök och separat sovrum samt utbyte av kök

Johan med anställda och anlitade underentreprenörer gjorde ett utmärkt arbete, på överenskommen tid. Alltid enkel att ha att göra med. Ett par detaljer behövde korrigeras (monteringen av ett par skjutdörrar som inte var helt bra). Johan korrigerade det dock utan problem och svårigheter på ett alldeles utmärkt sätt.

– Johan Skoglund (2016-12-11)

A

Trädäck i marknivå, plank / staket, reparation av trapp

Arbetet utfört av mycket kunniga och trevliga killar. De tänkte på det estetiska utseendet vilket för mig var viktigt. Jag är mycket nöjd med arbetet och kan rekommendera dem med det varmaste. Agneta

– Agneta H-S (2015-05-25)

  • Föregående
  • Sida 1
  • Nästa
  • Föregående
  • 1
  • 2
  • Nästa

Kontakt

På brabyggare.se använder vi kakor (cookies) för att förbättra användarupplevelsen för dig. Läs mer om hur vi använder cookies här...